Kardeşlerin kurduğu Guess

 

Kardeşlerin kurduğu Guess

Ali Emir Pakkan

Umut edelim, Aile şirketlerinin uğradıkları zulüm, iş hayatlarında bir virgül olur. Maurice Marciano gibi dünyanın güvenli limanlarını seçerler, başarı hikayelerini yazmaya devam ederler…

Ünlü Guess nasıl doğdu?

Ünlü Amerikan gazetelerinden Wall Street Journal’da okudum. Guess markasının sahibi Maurice Marciano, 1948, Cezayir doğumlu. Babası, Cezayir Savaşında ayrılıyor ülkesinden.

Fransa’nın güneydoğusundaki Marseille’ye mülteci olarak yerleştiklerinde Marciano henüz 7 yaşındadır. Yerel bir sinagogda öğretmenlik yapan baba, çocuklarını Paris’te okula gönderir. Büyüme ve okul çağlarında Marciano’nun moda ve sanat ile ilgili bir planı yoktur. Paris’te bir müze gezisinde gördüğü tablolar sanata ilgi duymasını sağlayacaktır.

Liseden mezun olunca kardeşleri Armand, Georges ve Paul ile butik mağazalar açar. Adını, isimlerinin baş harflerini birleştirip MGA koyarlar. ( İzmir’deki ünlü mobilya üreticisi AlFeMo da üç kardeşin isimlerinin baş harflerinden alıyor.) Mağazalarda hem bay hem de erkeğin kullanabildiği kot pantolonlar büyük ilgi görür.

Marciano, 1978’de Georges ile birlikte Los Angeles’e taşınır. Daha sonra diğer kardeşler Armanda ve Paul da onları takip ederek California’ya gelir. Amerika’da yeni bir başlangıç yaparlar. Aile şirketi ismini “Guess”olarak değiştir. Guess, ‘tahmin edin’, anlamına gelmektedir. George, yolda giderken McDonald’s reklam bilbordunda görmüştür bu kelimeyi.

Guess marka ürünler, 1981 yılına gelindiğinde, Bloomingdale’s ve Beverly Hills mağazalarındaki satışları bir yıl içinde 6 milyon dolara ulaşmıştır. Kardeşlerden Georges elbise dizayn, Maurice finans ve satış, Armand pazarlama ve Paul da reklama bakmaktadır.

Los Angeles’te müze

Wall Street Journal’ ın Guess’in emekli sahibini sayfalarına taşıması ticari başarısından değil. Marciano, aynı zamanda büyük bir sanatsever ve koleksiyoncudur! Milyonlarca dolar ödeyerek topladığı tablolarla adından sıkça söz ettirir. Bazen ticaretleri kötü gitse ve krizler ile uğraşsalar bile sanata yatırım yaparlar.

Guess’in kurucu başkanı, 3 yıl önce Los Angeles’te satın aldığı Mason Tapınağını müzeye çeviriyor. 1961’de inşaa edilen binayı Marciano Art Foundation işletecek ve müze hizmete açıldığında 1 500 parça koleksiyon sergilenecek.

Guess gibi markalar bizim ülkemizde neden çıkmaz? Cezayir’de kalsa Marcello, bugün dünyanın her tarafında alıcı bulan, ünlü Guess markası doğar mıydı? Benzer soruları kendime sorarken, şirketlerine el konulan, dışardaki son Boydak’ların da gözaltına alındığı haberleri geliyordu.

Ne yaptı bu insanlar? Ülkelerinde fabrikalar kurdular, yeni markalar ürettiler ve dünyaya açılıyorlardı…Okul, üniversite açma yarışına girdiler! Kurdukları vakıflarla eğitime, sanata hizmet ettiler.

Umut edelim, Aile şirketlerinin uğradıkları zulüm, şirketlerine kayyım atanması, mallarına el konması iş hayatlarında bir virgül olur. Maurice Marciano gibi dünyanın güvenli limanlarını seçerler, biz de başarı hikayelerini yazar ve okuruz…

Not: Guess ile ilgili habere şu linkten ulaşılabilir

https://www.google.com/amp/www.wsj.com/amp/articles/guess-co-founder-maurice-marciano-is-opening-las-newest-museum-1480349760?client=safari

#Guess

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s