Suikast senaryoları

Uğur Mumcu ve yeni cinayetler

Ali Emir Pakkan, 16 Ocak 2017

Geçenlerde Tarık Toros yazdı. “Muhalefetin etkin isimlerine suikast düzenlecek! Suç da cemaate atılacak! “Bu cinayetler hep işlendi? Peki kim olabilir bu kanlı senaryonunun arkasında?

1993, Türkiye’nin en karanlık yıllarından biriydi. 24 Ocak’ta Uğur Mumcu’nun öldürülmesi ile başladı faili meçhul cinayetler. Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok’tan sonra Eşref Bitlis, Turgut Özal, Bahtiyar Aydın, Cem Ersever hayatını kaybetti. Adnan Kahveci’nin ölümü de şüpheliydi.

24 Ocak 1993’te gazeteci Uğur Mumcu, evinin önünde arabasına konan bombaların patlaması sonucu öldürüldü. Eğer yaşasaydı iki gün sonra Öcalan’ı gözaltına alan savcı Baki Tuğ’la buluşacaktı. Mumcu Öcalan-MİT ilişkisini araştırıyordu! Abdullah Öcalan’ın kayınpederi Ali Yıldırım, Kesire’nin babası MİT’te çalışıyordu. Kesire ile Öcalan evlenince Öcalan’ın MİT’le bağlantısı var diye düşünüyordu.

TBMM eski Başkanvekili Güldal Mumcu, eşinin öldürülmesini konu alan bir kitap (İçimden Geçen Zaman) yazmıştı. Kitaptan suikastin adeta, ” geliyorum ” dediğini, öğrendik.

Cinayetlerden önce önce MİT Müsteşarı Teoman Koman, gazetecileri MİT’te topluyor ve siyasi cinayetler işleneceğini bildiriyor. Mumcu, yetkili kişilerce bir iki defa uyarılıyor, koruma polisi tahsis ediliyor! Hüsamettin Cindoruk, “Bekliyorduk” diyor! Şu satırlar kitaptan:
“…Hatırlıyorum. Ertesi sabah erkenden kapı çalındı. Uğur açtı: Gelen Mehmet Eymür’dü. Bizim dairenin ön katında oturan İranlılar için, ‘Bunlar İran istihbaratının elemanları. Biz gereken tedbirleri alacağız, ama sen de dikkatli ol…” dedi.”

Kitapta, soruşturma aşaması ve delillerin nasıl karartıldığı, kamuoyunun kimler tarafından ve nasıl yanlış hedeflere yönlendirildiği de anlatılıyor! Gürdal Mumcu’nun Devletin zirvesi ile yaptığı görüşmeler de çok ilginç!

Savcı Ülkü Coşkun, Güldal Hanım’a, “Bu işin arkasında devlet var. Siyasi iktidar isterse çözülür. Bana bir yazılı emir gelmesi lazım.” diyor. Güldal Mumcu Mehmet Ağar’a, “Duvar çıkıyor karşıma. Bir tuğla çek, duvar yıkılsın.” diyor; Ağar da “Çekemem, altında kalırız.” diye cevap veriyor.

Eski MİT Müsteşarı Köksal Sönmez, “Bu olayın teşkilatımızla ilişkisi yoktur.” diyor ve dış ülkelerden birine işaret ediyor. Güldal Hanım, “Teşkilatınıza hâkim misiniz? Dış ülke bağlantısına nasıl ulaştınız?” diye sorunca, “Sezgilerimizle…” cevabını alıyor.

Cinayeti çözmek ve izlemek için Cumhuriyet Gazetesi’nde kurulan izleme komisyonunda ilginç kişiler var. Mesela Mustafa Kemal Kumkumoğlu gibi… Sonradan İslami Hareket Örgütü’nün avukatı olduğunu öğreniyor Güldal Mumcu.

Güldal hanım, Faili meçhul cinayetlerde adı geçen tetikçi Mahmut Yıldırım’ın (Yeşil) kendini ziyarete geldiğini anlatıyor. Yeşil, “Ne istiyorsun? Faili verelim yeter mi?” diye sorunca Güldal Hanım, “Gerçeğin hepsini istiyorum.” cevabını veriyor.
Avukat Ceyhan Mumcu, (Uğur Mumcu’nun abisi), Güldal hanımın cinayeti kurcalamamasını istiyor, “Vazgeç artık!” diyor.

Mumcu cinayeti araştırmasında bazı isimler ve örgüte de ulaşıldı. Tetikçiler mahkum edildi, uykuya geçen örgütün tekrar uyandırıldığı tespit edilmişti! 17-25’ten sonra, bütün soruşturmalar gibi o soruşturmanın da üzeri örtüldü!Tekrar en başa dönüldü!

İstihbaratı al !
Cinayetleri önleyeme!
Duvar üzerimize yıkılır, diye faillerin üzerine gitme! Örgütü açığa çıkaran emniyetçileri cezalandır!

93’ün bazı devlet görevlileri hala aktif!
‘Suikast’ senaryoları yine dolaşımda!
Katiller dışarda!
Masum insanlara da faturayı çıkardınız mı, tam kuş katliamı!
Bu kanlı filmi daha kaç kere izlettireceksiniz!

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s