Anne Frank örneği

Bir kaç satır, bir kaç sayfa…

Ali Emir Pakkan, 27 Ocak 2017

İnternetteki mağdur mesajlarını okuyor musunuz? Kulaktan kulağa yayılan cezaevlerindeki işkenceleri biliyor musunuz? Sincan cezaevi kapısında babalarını ziyarete gelen 5 çocuğun, anneleri de gözaltına alınınca, attıkları çığlıkları duydunuz mu? Silivri’de yazarlar var, unuttunuz mu? Kaç işadamının mal varlığına el kondu, kulak verdiniz mi?
Acaba kaç mazlum, mağdur var çevrenizde, farkında mısınız?

Büyük bir karartma uygulanıyor! Gerçeklerin üzeri örtülüyor! Ama bu böyle devam etmeyecek! Sadece ülke insanı değil bütün dünya gerçekleri öğrenecek!

Anne Frank, 13 yaşında bir genç kızdı. Naziler Yahudileri ölüm kamplarında toplamaya başlayınca ailesi ile birlikte Amsterdam’da saklandı! Tam 2 yıl, bir büronun gizli bölmesinde kaldı! Yaşadıklarını her gün düzenli olarak günlüğüne yazdı. Dış dünya ile alakası kesilen aile, açlıkla, hastalıklarla mücadele etti.

Nihayet 1944’te Gestapo gizli sığınaklarını buldu, tutuklanarak ayrı kamplara gönderildiler. Anne, Bergen- Belden kampında öldü. Babası dışında aileden kimse kurtulamadı!

Anne’nin günlükleri, ilk defa 1947’de Almanca olarak yayınlandı. Defalarca baskısı yapıldı. 60’dan fazla dile çevrildi! Dünyanın en çok satan kitapları listesine girdi! Tiyatroya uyardandı! Senaryosu yazıldı, filmi çekildi! Kitap, dünyanın bütün kütüphaneleri ve kitapçılarında satılıyor.

Ama hikaye burada bitmedi!
Anne Frank ve ailesinin de içinde olduğu milyonlarca İnsana zulüm eden bütün Naziler yandı! Gestapo şefleri, SS’ler yıllar sonra yakalanarak hapis ve para cezalarına çarptırıldı. Anne’nin günlüğü, bir müzede sergileniyor, gittiği okula onun ismi verildi, saklandığı evi dünyanın her tarafından insanlar ziyaret ediyor!

27 Ocak 1945’te Sovyet güçleri Auschwitz kampına girdi. Anne’nin babasının da içinde olduğu binlerce esir kurtarıldı. Naziler bu kampta çoğu Yahudi 1 milyondan fazla muhalifi öldürmüştü!
Şimdi Dünya Yahudi Kongresi( WJC) bu günde (27 Ocak) Holokost kurbanlarını anıyor!

Yakın bir gelecekte, Türkiye’de de Anne Frank gibi niceleri çıkacak!
Bir kaç sayfa, bir kaç satır; zulümle ayakta kalan saltanatlarını yıkacak! Nesilden nesile nefretle anılacaklar!

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s