Hürriyet, demokrat olabilir mi?

Hürriyet, demokrat olabilir mi?
Ali Emir Pakkan 16 Şubat 2017

27 Mayıs 1960, sabaha karşı darbe olmuş! DP devrilmiş! Hürriyet’de bir telaş bir telaş! Çoktan gazete basılmış! Başbakan Adnan Menderes’in Eskişehir’deki müthiş mitingi birinci sayfada fotoğraflı kullanılmış!

Hemen gazetenin dağıtımı durdurulur! Kamyonlar geri çağrılır! Yıldırım baskı yapılır! Sürmanşet şöyledir; Türk ordusu vazife başında!

Hürriyet, demokrasi, insan hakları ve milli irade demez! Darbecileri alkışlar! DP haberleri ile dolu, o ilk nüsha da bayilerden toplanır, yok edilir! Nasıl dönüş yaptıkları anlaşılmasın diye!

12 Mart 1971 tarihli Hürriyet’in yıldırım baskısının da 27 Mayıs nüshasından farkı yoktur! Bu sefer muhtıraya açık destek gelir gazeteden; “Ordu ültimaton verdi: Hükümet çekilsin”

Ve gerçekten AP Hükümeti istifa eder. Süleyman Demirel’in boşluğu Nihat Erim tarafından doldurulur!

28 Şubat (1997)ise öncü kuvvetler arasında Hürriyet’in bulunduğu postmodern bir darbedir! Silahlar değil, medya kullanılmış ve Aydın Doğan grubu üzerine düşeni fazlası ile yapmıştır! O kadar ki; Sincan’da tanklar (Muhabirleri Fotoğraf çekebilsinler diye) ikinci kez Hürriyet için yürütülmüştür! Süreçte Erbakan’a nefret kusan bir isim ise bugün Hürriyet’te yazan Fatih Çekirge’dir!

Suikast öncesi Hrant Dink’i hedef alan manşetler, Ahmet Kaya’yı linçe götüren ve sürgünde ölmesine sebep kurgu haberler hep Hürriyet’in marifetleridir! Sürmanşetten ünlü şarkıcıyı hedef alan, “Vay şerefsiz vay!” baştığı unutulur mu?

Evet Hürriyet, bugün de muhalefete karşı yürütülen psikolojik harekatın en büyük araçlarından biridir! Daha iddianamesi yazılmamış insanlara “terörist” yaftası vurmaktan çekinmez! İşadamlarının mallarına çökülmesine alkış tutar! Üniversitelerin kapatılmasını, binlerce öğretim üyesinin bir gecede ihraç edilmesini, gazetecilerin hapiste olmasını görmez! Demokrat yazarların ipini çeker! Tetikçileri baş köşelere oturtur!

Doğan grubunun demokrasiden yana bir duruş sergileyebileceğini umut etmek boşunadır!

Herkes gibi Hürriyet de, karekterinin gereğini sergileyecektir.
alirmirpakkan@gmail.com

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s