“Masondan ve komünistten daha tehlikeli” denilen alim!

 

Ali Emir Pakkan, 18 Şubat 2017
Devlet vatandaşına psikolojik harekat düzenler mi?

Yine örnek vereceğim…
1960ʼlı yıllar soruşturmalar, davalarla geçiyor. Sürekli gazetelere, gözaltına alınan ve yargılanan, evleri basılan, kitapları toplatılan Nur talebeleri haberleri yansıyor!

Devlet Başkanı Cemal Gürsel ve darbecilerin kurdurduğu yeni hükümetin hedefinde Nur talebeleri var! “Said Nursi ve Risale i Nurlar” gündemden hiç düşürülmüyor!

Üniversite, Diyanet ve basın seferber edilmiş! Çetin Özek ve İbrahim Ağah Çubukçu imzası ile pek çok makale ve kitaplar yayımlanıyor bu yıllarda. Hukukçu Özek ve ilahiyatçı Çubukçuʼnun ortak hedefi; dindar kitleleri Said Nursi ve Risale-i Nurların ” İslam dışı ” olduğuna ikna etmek!

6, 4 1964, Varlık Yayınlarıʼnda çıkan Özekʼin “Nurculuğun içyüzü” kitabında Said Nursi için; “kendisini evliya gibi görüyordu, akıl hastasıydı, emsalsiz bir filozof sanıyordu!ʼ deniyor.

5 8, 1964 tarihli ‘Din ışığı altında Nurculukʼ başlığı taşıyan bir kitabın müellifi ise cuntacı, eski bir general Faruk Güventürk!

11 10 1965ʼte, Said Nursiʼnin kitaplarının satış ve dağıtımı yasaklanıyor. 11 7 1966ʼda Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay: “Nurculuk anayasaya aykırı” diyor. 15 19 1967ʼde, Nurculuk hakkında Cumhurbaşkanı Cevdet Sunayʼa rapor veriliyor; Nurcuların Diyanet İşleri başkanlığıʼnda kadrolaştıkları ihbar ediliyor. Devlet kadrolarında kıyım yapılıyor!

Said Nursiʼye iftiralar

“Deli, ilim ve diyanetle ilgisi yok. Okur fakat yazmaz, imla bilmez. Türkçeye vakıf değil. Siyasete karışır. Bozguncu. Kürtçülük uğruna kendi padişahına sövecek ve din düşmanı bir Ermeniʼyi alkışlayacak kadar imandan nasipsiz. Mason ve komünistten daha tehlikeli!”

Bu ithamlar da Ankaraʼda bastırılan bir kara propaganda kitapçığından! SAİD İ KÜRDİ VE ŞAHSİYETİʼ başlıklı 15 sayfalık broşür camilerde dağıtılıyor, müftülere seminer konusu ediliyor.

Kitapçıkta Bediüzzaman şu iftiralarla karalanıyor:

-Abdülhamit’e dil uzatmıştır! Abdulhamit düşmanları dinin düşmanlarıdır.
-Kürtçülük uğruna kendi padişahına sövecek ve din düşmanı bir Ermeniʼyi alkışlayacak kadar asıl ve imandan nasipsiz dir.

-Kendini Kurʼanʼın müdafii gibi gösteren Sait bizzat kendisi Kurʼanʼa muhalefet etmektedir.
-Saidʼin yolu saçma olduğu kadar pek fazla mizahidir de…
-Ömrü hayatında hiç evlenmemiş, sakal bırakmamış, Kürtçülükle meşgul olmuş, izharı keramet etmiştir.

-Risalelerin yazılışı da pek acayiptir. Bilmem kaçıncı Lemʼaʼnın kaçıncı şuasının şu meyvesi zühre yıldızından gelmiş, beşinci noktası olarak yazılıyor.

-Damarında bir damla Türk kanı olan her Müslümanʼa, bu adamın Mason ve Komünist kadar tehlikeli olduğunu ehemmiyetle hatırlatırım.
-Gayesi memleketin ve milleti İslamiyeʼnin ittihadını bozmaktır.

Bu toprakların tarihi ne yazık ki kara propaganda örnekleri ile doludur!
Alimler, hep karalanmıştır!
Yöntemler ve hatta iftiralar bile değişmemiştir…

aliemirpakkan@gmail.com

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s