‘Mahkemecilik’ oyunu

Yeniden Yassıada Mahkemeleri!

Yeniden utanç yargılamaları!

Ali Emir Pakkan, 22 Şubat 2017

Hidayet Karaca, bir gazeteci, bir özel
televizyon (Samanyolu) kanalının genel müdürüydü. Gülen hareketine mensup diye tutuklandı. Silivri zindanında, çile dolduruyor. Ankara’daki mahkemede kendini savunurken, Yassıada’yı hatırlattı.
“Yapılan hukuksuzlukların oradakilerden farkı yok” dedi!

Hizmet hareketine mensup diye binlerce kişi tutuklandı, işkence görüyor; iddianamesi yazılanların çıkarıldıkları mahkemelerde ise Yassıada’nın tekrarı yaşanıyor!

‘Mahkemecilik’ oyunu!

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra Milli Birlik Komitesi, Demokratları yargılamak için özel bir mahkeme kurdu! Bu mahkemeler tıpkı Sulh Ceza Hakimlikleri gibi, “tabii hâkim” ilkesine aykırıydı!

6 Ekim 1960’ta mahkeme başkanlığı görevine Salim Başol getirildi. Başol, Yassıada yargılamalarında peşin hükümlülüğü ve sert tutumuyla dikkatleri çekti. Sanıkları aşağılayıcı sözler sarf ediyordu. İdamla yargılanan Bakan Hasan Polatkan savunma için söz istediği zaman; “On beş dakikadan fazla dinleyemeyiz.” dedi!. Başsavcının tanık olarak gösterdiği Prof. Nail Kubalı’yı ise tam 8 saat konuşturdu. DP’li bir vekilin isyanına, “Sizi buraya tıkan irade böyle istiyor” diye karşılık verdi!

Sanıklar kendi lehlerine hiçbir delili sunamadı. incelemenin genişletilmesi istekleri alındı ise de bunlar incelenmeye gerek görülmeksizin reddedildi. Diğer deliller Meclis ve grup zabıtları ile bazılarının hatıra defterlerinden ibaretti. Yassıada belgeleri açıldığında görüldü ki, sanıkların yazılı savunmaları da okunmamıştı!

Başol ve mahkeme üyeleri, sık sık Devlet Başkanı Cemal Gürsel’i ziyaret etmekten, darbecilerle temas kurmaktan çekinmiyordu.

Yassıada’da, Silivri ve diğer bazı cezaevlerinde olduğu gibi işkence de vardı! Menderes hücre hapsinde tutuldu! Savcı Ömer Altay Egesel, sorgu sırasında ağır hakaretler ediyor, işkenceden çekinmiyordu. 7 tutuklu kötü muameleden hayatını kaybetti.

Savcı Egesel’in hazırladığı iddianame 1961 Temmuz ayı başlarında okunmaya başlandı. Bu hukuki hiçbir dayanağı olmayan siyasi bir hikâye dizisi, bir hınçname idi. 118 kişi hakkında idam talebinde bulunuldu. Mezarlar çok önceden kazılmıştı! Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu idam edildi.

Hakim ve savcılar, darbecilerin verdiği ‘mahkemecilik’ görevini başarıyla yerine getirmişlerdi. Heybeliada’dan Savarona gemisine bindirilip Marmara Denizi’nde gezintiye çıkarıldılar. Savarona, Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmiş bir gemiydi ve protokole tabiydi! Sonra da yargıda önemli görevlere atanarak ödüllendirildiler!

57 yıl sonra… Yeniden Yassıada mahkemeleri sahne aldı! Bu çadır tiyatrosunu kuran Siyasi İslamcıların adı 27 Mayısçıların yanına yazılacak! Tarihin utanç sayfalarında okunacaklar…
aliemirpakkan@gmail.com

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s