İsmailağa ve Mahmut Efendi’ye hangi kumpaslar kurulmuştu?

İsmailağa, Mahmut Hocaefendi ve kumpaslar!
Ali Emir Pakkan 24 Şubat 2017

12 Eylül 1980 darbesi ile asker yönetime el koymuş! Olağanüstü hal var! Tanklar, sokakları tutmuş! Kuş uçurulmuyor! Ama o da ne? 1982, 5 Temmuz’unda ülke İstanbul’da işlenen bir cinayeti ve bir cemaati konuşuyor! Üsküdar müftüsü, kafasına 5 kurşun sıkılarak öldürülmüş!

Polis, katillerin peşine düşeceğine ilk iş olarak, İsmailağa cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nu gözaltına alıyor! İddiaya göre, Mahmut Hocaefendi, cemaatin faaliyetlerini engelleyen müftü Hasan Ali Ünal’ın öldürülmedine fetva vermiştir! Tutuklanan Hocaefendi hakkında idam isteniyor!

Dava, 3 Aralık 1984’te İstanbul 1 Nolu Sıkıyönetim Mahkemesinde başlıyor. Ustaosmanoğlu ile birlikte yedi kişi, “tasarlayarak devlet memurunu öldürmek
ve öldürmeye iştirak” suçundan idam istemiyle yargılanıyor! Cinayeti asıl işleyen kişinin ( Hamza Akdağ) İran’a kaçtığı belirleniyor! Dava sonucunda Mahmut Hocaefendi beraat ediyor.

12 Eylül, Mahmut Efendi’nin peşini bırakmıyordu. Bu sefer 1985’te, bir vaazı bahane edilerek, “laikliğe aykırı hareketten” gözaltına alındı. 15 yıl hapsi isteniyordu. 4 Aralık 1985’te DGM’de görülen son duruşmada beraat çıktı.

28 Şubat sürecinde de Mahmut Hocaefendi hedefteydi. 18 Mayıs 1988’de damadı Hızır Ali Muratoğlu, camide bir cinayete kurban gitti! 8 yıl sonra ise ( 4 Eylül 2006) cemaat yeni bir cinayetle daha sarsıldı. İmam Bayram Ali Öztürk, sohbet ederken bıçaklanarak öldürüldü. Katil, cemaat tarafından engellenmeye çalışırken çıkan kargaşada hayatını kaybetti!
Bu iki cinayet de şüpheliydi! Aydınlatılamadı!

Mahmut Efendi ve İsmailağa Cemaati kamuoyunun gündemine nasıl geliyordu?
Olağanüstü dönemlerde masadaşında üretilen yalan ve iftiradan ibaret binlerce haber çıkıyordu! Psikolojik harekatın parçası medya aracılığı ile İsmailağa cemaati karalanıyordu!

İsmailağa’nın açtığı Kur’an kursları, cemaatin yoğun olduğu Çarşamba gibi semtler, kadınların giydiği kıyafetler hep bir “tehdit ve tehlike” algısı oluşturmak için gündeme getiriliyordu. Örneğin Milliyet, ( 11 9 2006) manşetten “İşte cemaatin gökkafesi” manşeti ile Fatih’te inşaatı tamamlanan Kur’an kursunu haber yapmış! 720 öğrenci kapasiteli kurs, 8 katlı ve kaçakmış! Binanın yıkılması isteniyordu!

Kara propaganda

7 haziran 1998 tarihli Milliyet gazetesinde istihbarat raporlarına dayanılarak, cemaatin sadece İstanbul’da 500 bin, Türkiye geneli ise 1 milyonu geçen mensubu var, deniyor! Habere göre; Cemaat Almanya’da çok güçlü! İstanbul’un dışında cemaat Trabzon, izmit, Adapazarı, Çorum, Yozgat, Kayseri, Balıkesir, Bursa, Edremit ve Gönen’de örgütlenmişler! Daha çok Kur’an kursları, camiler faaliyet alanı!

Kara propaganda makinesi gazetelerde, Mahmıut Efendi hakkında, “modern hayata kökten karşı” deniyor! Ahmet Ünlü için ise, “Üç eşi var, müritlerinin karyolada yatması, eve televizyon almaları yasak, İstanbul, Adapazarı ve İzmit’ten sorumlu’ cümleleri dikkat çekiyor! 9 Ocak 1997, Milliyet’te korkunç bir iftira var! ” Tarikatların gizli yüzü’ yazı dizisindeki başlık; “Kız kıza aşklar” İsmailağa cemaatinde, “lezbiyenlik var” iddiası ortaya atılıyor!

Herhalde hizmet hareketini yalan ve iftiralarla kimler karalıyor, kimler tuzak kuruyor; en iyi bilecekler, geçmişte bu saldırılara az buçuk maruz kalanlardır!

Neden susuyorlar? Tarihi gerçekler ışığında ayrıca analiz edilmelidir!
aliemirpakkan@gmail.com

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s