AKP savcıları ve zift medyası duymasın!

Yaşar Tunagür olmayan MİT raporu ile suçlanmıştı!

Maklubeyi Türkiye’ye getiren Hoca!
Ali Emir Pakkan 4 Mart 2017

1965’te Diyanet İşleri Başkan Yardımcısıdır. 12 Mart 1971 muhtırası üzerine balyoz gibi iner! Önce Diyanet’teki görevine son verilir. Sonra Çorum’a vaiz olarak atanır! Üç ay sonra da! (16 Haziran 1971) bir sabah evinin kapısını polis çalar ve gözaltına alınır, Ankara’ya sevk edilir!

Mamak Cezaevinde, koğuş arkadaşları arasında Doğan Avcıoğlu da vardır. Bir sohbetini dinledikten sonra Avcıoğlu, hayranlıkla; “Hoca bu anlattıkların doğru ise ya sen komünistsin ya da biz müslümanız” diyecektir. 6 ay cezaevinde kalır. Sakalını kesmek isterler, direnir! Tam zorla kesecekleri gün, (10 Kasım) tahliye edilir!

Yaşar Tunagür’den bahsediyorum! Bugün bürokraside benzer şeyler yaşanıyor! O kadar benzer ki, Tunagür Hoca’yı görevinden eden de gözaltına aldıran da bir “MİT raporu”nda olduğu öne sürülen iddiadır! Tunagür, Ürdün’de bir meydanda şeriat lehine bir konuşma yapmakla suçlanmaktadır!

İlk duruşmada Hoca, kendini savunur! Damadı Ürdünlü olmasına rağmen hayatında hiç bu ülkeye gitmediğini söyler! Mahkeme, MİT’ten raporun orjinalini ister; ortaya çıkar ki, öyle bir rapor da yoktur! Bir iftira, kumpasla karşı karşıyadır Tunagür!

Diyanet İşleri Başkanlığı sırasında yaptığı çalışmalardan birileri rahatsızdır! Hakkında Senato’da bir araştırma komisyonu kurulur. Uzun bir rapora; vaizlik, müftülük ve başkan yardımcılığı dönemindeki icraatleri konu edilir! Somut bir suç yoktur! O zamanki yafta vurulur; “Laikliğe aykırı, irticai faaliyetlerde bulunduğu saptanmıştır! Cumhuriyet, 27 Mayıs düşmanıdır.”

O raporun sonuna 4 senatör, muhalefet şerhi düşer. Hukuk devleti ilkelerini hatırlatırlar. Yalan yanlış fişlemelerin dışında somut bir delil olmadığına dikkat çekilen şerh yazısında, Tunagür hakkındaki bütün iddiaların mahkemelerde beraatle sonuçlandığı belirtilir.

Yaşar Tunagür, Fethullah Gülen’i İzmir Kestanepazarına tayin eden kişidir. Fatih Kolejinin açılışına öncü olmuştur. Sırf bu yüzden son süreçte, adı gündeme getirilmiş ve bir kez daha linçe uğramıştır! Bir tetikçi gazeteci onu, mahkemelerden dönmüş asılsız raporlardaki iddialarla suçlayabilmiştir!

Bu arada belirteyim; Hizmet hareketine mensubiyet delillerinden (!) sayılan maklube yemeğini, Türkiye’ye getiren kişi de Tunagürdür! AKP İktidarı, merhumu mezardan çıkarıp, yargılayabilir! Nasılsa hukuk askıda! İnsanlık suçlarında 12 Mart’ı da 12 Eylül’ü de çoktan geçtiler!
aliemirpakkan@gmail.com

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s