1940’lı yıllara dönüş!

 

Emniyette işkence, cezaevinde tecrit!
Türkiye, işkenceler ile gündemde! Nezarethane ve cezaevlerinde yüz kızartan uygulamalar var! Tarih, daha önce de böyle hukuk dışılıkları kaydetmişti!

 
Ali Emir Pakkan , 5 Nisan 2017

1947’nin son ayları. Devir, Tek parti devri!
Afyon’dan 3 sivil polis Emirdağ ilçesine geliyor. Dini bir cemiyeti araştırıyorlar! Said Nursi ile kimler görüşüyor, tespit edecekler! Bediüzzaman, dışarı çıktımı peşindeler! Bazı günler helikopterler uçuruluyor üzerinden.

Risale i Nurların teksirle çoğaltılmasından rahatsızlar. İman hizmetini durdurmak ve Nur talebelerini yok etmek istiyorlar.

Emirdağ, Isparta, Kastamonu, Konya, İnebolu, Safranbolu, Aydın ve daha pek çok il, ilçe ve köyde evlere baskınlar düzenleniyor. Masum insanlar, ellerine kelepçeler vurularak, birer terörist gibi karakola götürülüyor, işkence ediliyor. ( O zaman kadınlara dokunulmuyor.)

Said Nursi ve 15 kadar Nur talebesi de Emirdağ’dan alınarak Afyon’a getirilir! Sorgulanır ve hapse atılırlar! Said Nursi, tecrittedir! Kimse ile görüştürülmez!

Oysa 1944’te Denizli mahkemesinden beraat etmiştir. Suçlamalar yine aynıdır;
“Gizli cemiyet kuruyor!”
“Halkı hükümet aleyhine kışkırtıyor!”
“Rejimi yıkmaya çalışıyor!”
“M.Kemal’e İslam deccali, Süfyan diyor! ”
( Ne kadar tanıdık iddialar değil mi?)

Derin(!) soruşturmanın neticesinde bir tek suç delili bulamıyorlar! Ama Ankara’dan baskı ve talimat var. Cezası çoktan verilmiş! Kalemi kırılmış!
Mahkeme, ” kanaatle ” Bediüzzaman’ı 20 ay hapis cezasına çarptırıyor!
Hükmü derhal infaz ediyor!
Mahkumiyet kararı temyize götürülüyor!
Karar, esastan bozuluyor! Yeniden mahkeme başlıyor! Ama mütemadiyen duruşmalar erteleniyor! Bediüzzaman ve talebeleri, hüküm kesinleşmeden verilen ceza müddetini hapiste geçiriyor!

Said Nursi’ye hücrede büyük işkence yapılıyor! Kendi ifadesi ile; Denizli hapsinde bir ayda gördüğü zulmü Afyon’da bir günde görüyor!
Tam 20 ay, kışın çok soğuk olan koğuşta tecritte bırakılıyor!
Hapishane penceresinin buz tuttuğu günlerde zehir veriliyor!
Yatağında bir yandan diğer yana dönemez hale geldiğinde bile kimse yanına yaklaştırılmıyor!
Günlerce bir şey yiyemiyor!
Gıdasız kalıyor, zayıf düşüyor!
Penceresinden bakanlar bile falakaya çekiliyor! Bir talebesine şöyle diyor; ” Belki hayatta kalanayacağım. Bütün mevcudiyetim vatan, millet gençlik ve alemi islam ve belerin evedi refah ve saadeti uğrunda feda olsun! Ölürsem dostlarım intikamımı almasınlar!”

Bediüzzaman, 20 Eylül 1949’da şafak vaktinde, karanlıkta tahliye ediliyor!
Mahkumiyet kararı bozulmasına rağmen
zulüm bitmemiştir! Afyon’da kaldığı süre içinde, üç polis kapısı önünde gece gündüz nöbet tutuyor! Bayramda bile kimse ile görüştürülmüyor!

Hapishanede zehirlenerek öldürülmek istenen Bediüzzaman, hizmetine devam ediyor. 23 Mart 1960’da vefat ediyor! Tek parti 1950’de devriliyor! Kur’an Nurları, ülkede her beldeye ulaşıyor!

Dün Said Nursi’ye zulüm edenler bugün bütün güçleri ile Hizmet hareketini yok etmek istiyorlar! Mahkemelerdeki hukuksuzluklar, emniyette kullanılan işkence yöntemleri bile aynı! “Siyasi İslamcı” maske düştü, tek parti/tek adam dönemi göründü…

aliemirpakkan@gmail.com
Twitter@AliEmirPakkan
@TYolculuk

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s