Muhammed Ali’den Hakan Şükür’e

 

Devlet, efsaneleri bitirebilir mi?

Bir sürü boksör var ama bir tane Muhammed Ali var! Neden efsane ve diğerleri unutulurken o unutulmuyor?

Ali Emir Pakkan, 10 Nisan 2017

Ülkenin en büyük golcülerinden biri. Milli takımda başarıdan başarıya koşmuş. Dünya üçüncülüğünde imzası var. Kulübünü şampiyonluklara taşımış. Şampiyon kulüpler şampiyonluğu kupasını kaldırmış! Gol kralı olmuş! Rekorlar kırmış. Saha içinde ve dışında hep örnek gösterilmiş. Kral, ünvanı verilmiş. Taç giymiş. Defalarca yılın sporcusu seçilmiş. Sosyal projelere ön ayak olmuş. Davet ve ısrar üzerine ülke sorunlarının çözümünde rol oynarım, diye siyasete girmiş.

Sonra bir gün, siyasal iktidarla görüşleri uyuşmamış! Bazı antidemokratik ve hukuk dışı politikalara karşı çıkmış! Yolsuzlukları dile getirmiş! Makamları elinin tersi ile itmiş! Güce baş eğmemiş, etek öpmemiş! İktidar kasabı da harekete geçmiş! Mallarına el konmuş! “Vatan haini” ilan edilmiş! Ünvanları elinden alınmış! İsmi, fotoğrafı, görüntüsü her yerden çıkarılmış! “Kral” lakaplı Hakan Şükür’den bahsediyorum…

Peki yok edebilirler mi onu? Yoksa efsane olmanın yolu bu baskılara ve zulümlere rağmen de dik durabilmekten mi geçer?

Sorunun cevabı aşağıdaki hikayede bulunuyor.

Muhammet Ali ( 1942-2016) rakiplerine ringleri dar eden efsane bir boksördü. Dünya şampiyonuydu. Ama aynı zamanda ABDʼde ve dünyanın heryerinde barışın, hukukun, özgürlüklerin yürekli bir savunucusuydu. Irkçılığa, nefret söylemine, ayrımcılığa ve savaşa karşı büyük bir mücadele verdi!

Kariyeri değil hayatı tehlikedeydi. Adını, dinini değiştirdi. İslami organizasyonlarda aktivist oldu. Saldırlar karşısında korkmadı, geri adım atmadı! Zencilerin beyazlarla eşit haklara kavuşması için savaş verdi!
Malcom X ve Nelson Mandela’nın yanındaydı. İkiz kulelere saldırı sonrası New York’ta taziye ziyaretlerinde bulundu. “İslam barış dinidir” mesajı verdi. Irak’ta rehine krizinde devreye girdi. 2002’de Kabil’de BM Barış elçiliği yaptı.

Muhammed Ali’nin ringlerin dışındaki ilk sınavı savaş karşıtı tutumuydu. 1966’da Vietnam savaşına katılmayacağını açıkladı. ‘Askerden kaçmak için değil savaşmak inancıma aykırıʼ dedi.

Aliʼnin devlet politikasına açtığı bayrak ülkede büyük tepkiye neden oldu. ‘Vatan hainiʼ ilan edildi. 28 Nisan 1967 günü Houston Askeri Üssünde askere işlemleri yapılırken adı okunduğu halde ayağa kalkmayı reddetti. Emre itaatsizlikten tutuklandı. Aynı gün, New York boks komisyonu boks lisansını iptal etti ve ünvanlarını geri aldı. Diğer eyaletler de bunu takip etti. 20 Haziran 1967 günü jüri, Aliʼyi suçlu ilan etti. 29 yaşına kadar yaklaşık 4 yıl ringlerden uzak kaldı. Pasaportu iptal edildi. Sürücü ehliyeti elinden alındı.

Ali, hukuk mücadelesini sürdürdü. ( Amerika’da hakimler var) Davası önce temyize ardından Yüksek Mahkemeʼye gitti. 1971ʼde Yüksek Mahkeme oybirliği ile Aliʼnin mahkumiyet kararını kaldırdı. Bir ay sonra da boks lisansı yeniden iade edildi. Bu sırada Vietnam’dan binlerce askerin tabutu geliyordu. Savaşa tepki ülke geneline yayıldı. Aliʼnin haklılığı ortaya çıktı. 1970ʼlerin başında yeniden ‘ulusal kahramanʼ haline geldi.

Sonradan, ‘Allah bana kimin en büyük olduğunu göstermek istiyorʼ dediği parkinson hastalığına yakalandı ve 2016’da vefat etti. Bütün dünya arkasından yas tuttu. Cenaze töreninde dikta özlemcilerine yüz bulamadı.

2005’te Beyaz Saray’da Başkan George Bush’tan özgürlük madalyası aldı. Barack Obama, 2010 yılında USA Today’da Aliʼden, ”aleyhinde korkunç düşmanlığa rağmen fırtınada yolunu kaybetmeyecek olağanüstü bir güce sahipʼʼ diye bahsetti ve ekledi: “Doğru olan için mücadele eden bir insandı. Martin Luther Kingʼin de yanında durdu, Mandelaʼnın da… Kimsenin konuşmaya cesaret edemediği konularda ve kimsenin konuşmaya cesaret edemediği zamanlarda konuştu. Bu ona çok düşman kazandırdı ve neredeyse hapse mahkum edilmenin kıyısına getirdi. Ama Ali buna rağmen geri adım atmadı. ”

Türkiye’deki karartma bitip gerçekler su yüzüne çıktığında bugün M.Ali’den daha büyük saldırılara maruz Hakan Şükür’ün durduğu noktanın ne kadar doğru olduğu anlaşılacaktır! Efsaneleri Devlet politikaları yok edemez! İnsan hakları, demokrasi ve hukuku savunmayı sürdürenlerin yıldızı Ali gibi hep parlayacaktır.

Not:Muhammet Ali’yi anlatan;
I am Ali, izlenebilir.
Redemption Song, Mike Marqusee, okunabilir.
aliemirpakkan@gmail.com
Twitter@AliEmirPakkan

Reklamlar

Yazar: serbestgazeteci

Merhaba, Mesleğe muhabir olarak başladım. Çalıştığım gazete ve dergide idari görevlerim olsa da muhabirlikten kopmadım. Şimdi hiç bir yere bağlı değilim. Siyaset ve yakın tarih ilgi alanım. Dilerim bu satırlarla, tarihe tanıklık görevimi yerine getirmiş olurum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s